3D Optik Tarama

    Optik Tarama sistemlerinin mantığı, ızgara projeksiyon metodu adı verilen bir teknikle;    Siyah ve beyaz şeritler halindeki desenlerin ölçülecek yüzey üzerine bir sıra halinde projeksiyonu temeline dayanmaktadır. Bu desenler, bir projektör vasıtasıyla mümkün olduğunca eşit iki parçaya bölünen siyah ve beyaz çizgilerden oluşmaktadır.    3D Sayısallaştırma prosesinde, ölçümü yapılan parçanın, yüksek çözünürlükteki CCD kameralar vasıtasıyla çeşitli açılardan elde edilen görüntüleri gelişmiş fotogrametri tekniklerini kullanan özel bir yazılım ile yaygın kullanımı olan STL ve ASCII uzantılı üç boyutlu standart veri formatlarına dönüştürülmektedir.

3D Tarama - 3D Optik Tarama
3D Tarama - 3D Optik Tarama

    Genel Olarak Tarama Dataları;


    • Tersine Mühendislik
   • Boyutsal Kalite Kontrol
   • Hızlı Prototipleme
   • STL Datadan Direkt İşleme
   • Digital-Mockup uygulamalarında kullanılmaktadır.


    Optik Tarama metodu yaygın olarak; Havacılık, Otomotiv, Ağır Sanayi, Yatçılık, Beyaz Eşya, Döküm Endüstrisi, Kalıpçılık, Reklam Endüstrisi vb. sektörlerde uygulanmakta olup,

    Ürün Geliştirme, Ürün İyileştirme, Kalıp Kopyalama, Dökümantasyon, Rakip Ürün ile Karşılaştırma yapılması, Tarihi ve Arkeolojik eserlerin konservasyonu ve koruma altına alınması, Ölçeklendirme, Kalite Kontrol uygulamaları gibi birçok süreçte ispatlanmış, güvenilir bir veri elde etme prosesidir.

    Orsa Proje Danışmanlık 20 yıllık deneyimi ile dünya genelinde 4500'ü aşkın sayı da kurulumu olan GOM/ATOS ölçüm sistemlerini tercih etmekte ve kullanmaktadır.

    Optik Tarama için parçanın büyüklüğünün ve nerede olduğunun önemi yoktur.

    Ekibimiz özellikle taşınması mümkün olmayan, araç, kalıp, fikstür, parça vb komponentlerin ölçümü ile ilgili yoğun proje tecrübesine sahibidir.